Fogágybetegség
A fog elvesztésének második leggyakoribb oka a fogágybetegség. A fog rögzítő elemeit (íny, fogmeder, gyökérhártya, cement) támadja meg és ezáltal a fog lazulásához, illetve kihullásához vezet. Normális körülmények között az íny hámtapadása és a sulcusváladék megvédi a fogágyat a külső ártalmaktól, azonban ha lepedék rakódik le a fogra és fogkő keletkezik ez fogínygyulladáshoz (gingivitis), majd később fogínysorvadás,fogágygyulladás (parodontitishez) vezet. Rossz szájhigiéné esetén a fogkő, mint állandó mechanikai irritációs tényező és a lepedékben található baktériumok krónikus fogínygyulladáshoz vezetnek. Ilyenkor az íny duzzadt, vöröses, fogmosáskor vérzik, de fájdalmatlan. Ha a kiváltó okokat nem számoljuk fel, parodontitis alakul ki. Ez érinti a gyökérhártyát, cementet és a fogmeder (alveolaris) csontját is, ezáltal csontpusztulást okozva. Kezdeti fázisban ínytasakok alakulnak ki azáltal, hogy a hámtapadás egyre mélyebbre kerül. Itt az ételmaradékok már könnyebben megtapadnak, tovább serkentve a gyulladást. Végül a fogágy teljes pusztulása miatt, a fog meglazul.
Fogínygyulladás
A gingivitis a fogíny gyulladása, amely nem jár csontpusztulással. Akut formájában általában fertőzések okozzák, mint például a Herpes vírus.
Gyakori kérdések és válaszok a fogágybetegségről
KÉRDÉS: A fogágybetegség visszafordítható?
Amennyiben további kérdése merült fel, legyen szíves kollégáinkat megkeresni az alábbi elérhetőségek valamelyikén: | kapcsolat |